A hulladékgazdálkodás szempontjából az Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. alapvető céljának tekinti a gyártás során a hulladékok keletkezésének megelőzését, a hulladékok mennyiségének folyamatos csökkentését. Célunk továbbá a hulladékaink minél nagyobb arányú hasznosítása. Mindezek érdekében a hulladékok gyűjtése nálunk szelektíven történik a kihelyezett gyűjtő szigetek és a feliratozott hulladékgyűjtők segítségével. A gyárban közel 100 fajta hulladék keletkezik, melynek a megfelelő ártalmatlanításáról és kezeléséről engedéllyel rendelkező és auditált végártalmatlanítók gondoskodnak.
Hulladékcsökkentési- és hasznosítási szempontból mennyiségük és költségtényezőik alapján, három hulladékot választottunk ki. Ezek a ragasztók, a felületkezelő üzem rendszermosó folyadékai, valamint a szennyvíztisztítóban keletkező fémhidroxid iszap.
A festőüzemben a színblokkok méretének növelésével szerettük volna csökkenteni a színváltásból keletkező, a rendszermosásból származó oldószertartalmú, folyékony hulladékokat. A termelés ebben az irányban történő optimalizálásával sikerült a hulladékokat 16,7 %-kal csökkenteni.
Szintén a festőüzemben a technológiai szennyvíz tisztítása során keletkező fémhidroxid iszap szárazanyag tartalmának növelését a víztelenítő prés hatásfokának növelésével sikerült elérnünk.
2014-ben a veszélyes hulladékok hasznosítási aránya nagyon alacsony volt, az égetőműben ártalmatlanított hulladékokból adódóan. Ezért 2015-ben nagy hangsúlyt fektettünk arra, hogy megkeressük azokat a hulladék kezelőket, akik megfelelő hasznosítási technológiával tudják ezeket a hulladékokat kezelni.
A magas oldószer tartalmú mosófolyadékok anyagában történő újrahasznosítására viszonylag könnyen találtunk megfelelő kezelőt, amíg az alacsony oldószertartalmú mosófolyadékok hasznosítására a megfelelő kezelő kiválasztása a helyi sajátosságok miatt nehezebben volt megvalósítható.
A festőüzem ipari szennyvíztisztítóján keletkező iszapok hasznosítása veszélyes hulladék lerakó takaró anyagaként vált lehetővé.
A nem veszélyes hulladékok esetében a kommunális hulladékok mennyiségét sikerült drasztikusan csökkenteni, ugyanis a hulladék bevizsgálásával igazolható volt, hogy jelentős része egyéb csomagolási hulladékból áll.
Ezért a kommunálishulladék jelentős részét kevert csomagolási hulladékká minősítettük, így csak a ténylegesen keletkező kommunális hulladékokat kellett deponálással ártalmatlanítani. A kevert csomagolási hulladék pedig RDF hasznosításra került.
Ezek voltak a jelentősebb hulladékok hasznosítására vonatkozó intézkedéseink, de természetesen foglalkoztunk a kisebb mennyiségű hulladékok hasznosítási lehetőségeivel is. Így találtunk lehetőséget a sérült lökhárítók anyagában-, illetve 2016 áprilisától a szennyezett textil hulladék több mint 100 %-ának hasznosítására.
2017 szeptemberére sikerült elérni a veszélyes hulladékok 99,85 %-os, a nem veszélyes hulladékok esetében pedig a 96,37 %-os hasznosítási arányt, melynek javításán a következő években is dolgozunk